Datum objave:

GNK Dinamo Zagreb i HNK Rijeka odigrali derbi bez pobjednika

Šest pogodaka, lopte koje frcaju u rašlje, pod gredu, u “malu mrežu”, rezultatski preokreti i na kraju – podjela bodova. Nogometaši Dinama i Rijeke u neizvjesnoj su i spektakularnoj utakmici odigrali 3:3 u ogledu 3. kola HT Prve lige pri čemu se još dugo razlijegao pljesak sjajnoj izvedbi obaju sastava. Dobra igra, silina, energija i napadački nogomet će, unatoč ponekim pogreškama u zadnjem redu i remiju, ipak biti dobar poticaj uoči srijede kad će plavi u prvom dvoboju 3. pretkola Lige prvaka ugostiti varšavsku Legiju.

Nogometne romantičare su ovom prilikom razgalili i riječki napadači Abass Issah s dva gotovo “kopirana” projektila u “malu mrežu” i Josip Drmić efektnim golom iz okreta, a na drugoj strani Lovro Majer sjajnim lobom iz prve, Mislav Oršić polulobom iz okreta pod gredu…

Štoviše, Oršić se ovim pogotkom popeo na treće mjesto povijesne ljestvice Dinamovih igrača s najviše postignutih golovima u međusobnim službenim dvobojima protiv Rijeke. Na vrhu je El Arabi Hilal Soudani s 14, slijedi Slaven Zambata s 13, dok treće mjesto dijele Oršić i Igor Cvitanović, svaki s devet golova.

Ove je nedjelje mrežu načeo Dino Perić čime je i on “začinio” zanimljivu statistiku. Ovo mu je peti gol u karijeri u HT Prvoj ligi od čega treći u mreži Rijeke.

Majer je u 9. minuti zavrnuo iz kuta nakon čega je uslijedio “glavomet” s tri vezana poteza: Mario Gavranović dočekao je loptu na “drugoj vratnici”, poslao u sredinu gdje je Bartol Franjić vratio na vrh peterca, a Perić u skoku skrenuo u mrežu ispred vratara Nediljka Labrovića. Sva tri poteza, dakle od Gavranovićeva dodavanja preko Franjićeve asistencije do Perićeva pogotka “potpisana” su udarcima glavom.

Riječani su se vratili u igru u 23. minuti kad su unutar dvadesetak sekundi prvo kreirali i propustili veliku priliku, ali odmah potom osvojili loptu i – izjednačili. Drmić je iskoristio grešku plave obrane, namjestio se na udarac u izglednoj situaciji, ali mu je Stefan Ristovski u zadnji trenutak presjekao loptu. Pritom se Dinamov branič primaknuo aut-crti, istrčao iz opasne zone i u trenutku kad se očekivala mirna organizacija napada poslao je nisku loptu u sredinu pri čemu ju je presjekao njegov sunarodnjak, makedonski branič Darko Velkovski. U nastavku je proslijedio ulijevo gdje ju je dočekao Issah pa desnom nogom neobranjivo lansirao u “malu mrežu”.

Devet minuta kasnije Dinamo je, slično kao i Rijeka, imao zanimljivu “uvertiru” u pogodak. Luka Ivanušec s “oršićevske” je pozicije, s lijeve strane sa 17 metara, gađao desnom nogom suprotne rašlje, ali lopta je “pobjegla” tek za koji centimetar. No, u sljedećem napadu, u istoj minuti, plavi su dohvatili novo vodstvo. Luka Menalo primirio je loptu u riječkom kaznenom prostoru, ali je pritom u punom naletu dojurio Majer, potegnuo iz prve s 14 metara i lobom poslao loptu u mrežu.

No, razigrani, rastrčani i lukavi Riječani novim su dvama efektnim golovima u završnici prvoga dijela posve preokrenuli rezultat. Majer je u 38. minuti na svojoj polovici uz aut-crtu vraćao loptu braničima, ali dodavanje je bilo suviše lagano, presjekao ju je sveprisutni Issah i “kopirao” svoju prethodnu minijaturu: opet je sa 17 metara desnom nogom poslao loptu na isto mjesto i zanjihao “malu mrežu”.

Pet minuta kasnije gosti su bili u vodstvu. Drmić je dočekao loptu na rubu kaznenoga prostora pa iz okreta ljevicom “proparao” rašlje.

Dinamo je u drugom dijelu žustrije krenuo u željeni preokret. Gavranović je zaprijetio u 50. minuti, a Labrović obranio praktički na gol-crti. Ubrzo je bljesnuo Oršić i odlučio pokazati dio repertoara kojeg su ranije predstavili suparnici. Kevin Theophile ubacio je s desna, vratar Labrović ispustio loptu pri istrčavanju, dočekao ju je Oršić i iz okreta polulobom torpedirao pod gredu.

Sudac Tihomir Pejin u 75. je minuti već pokazao na jedanaesterac za Dinamo kad je Prince Ampem u svom kaznenom prostoru srušio Lirima Kastratija nakon efektnog dubinskog dodavanja Brune Petkovića. No, pomoćni je sudac ipak označio zaleđe. Dvije minute kasnije Labrović je zaustavio snažan Petkovićev udarac glavom.

Tekst: gnkdinamo.hr / Fotografija: fotografijezagreba.hr