Datum objave:

HT prva liga: GNK Dinamo na krilima Brune Petkovića do pobjede protiv Hajduka

Prvo je s bijele točke načeo mrežu, nedugo potom maestralnim potezom poslao dubinsku loptu koja je gotovo „hipnotizirala“ suparničku obranu i doletjela na noge Lirimu Kastratiju koji je povisio na 2:0… Bruno Petković bio je „razarač“ koji je razgrnuo obrambeni bedem i otvorio put ka pobjedi. Plavi su, dakle, u dvoboju 31. kola HT prve lige u maksimirskom derbiju svladali Hajduk s 2:0. Dinamo se, nakon 31. od predviđenih 36 kola, nalazi na vrhu ljestvice s četiri boda više i utakmicom manje od drugoplasiranog Osijeka.

Zagrepčani su mrežu načeli u 21. minuti kad je loptu, nakon akcije Luke Ivanušeca i Petra Stojanovića, loptu na desnoj strani prihvatio Kastrati i zavrnuo u srce kaznenoga prostora. U skoku su u tom trenutku bili Petković i Mario Vušković pri čemu je Hajdukov branič loptu dohvatio rukom. Upravo je Petković namjestio loptu na bijelu točku i doveo plave u vodstvo.

Minijatura kakvu je pripremio u 35. minuti zaslužuje duboki naklon. Izborio je prekršaj na Dinamovoj polovici terena, nedaleko centra, i pritom ga sam i izveo. Zavrnuo je dugu loptu kroz kompletnu suparničku obranu pri čemu ju je nadomak kaznenoga prostora dohvatio Kastrati, izbio sam pred vratara Lovru Kalinića i bez poteškoća smjestio u kut za 2:0.

Ne samo da je bio generator u napadačkom dijelu već je nerijetko armirao i obrambeni bedem vlastite momčadi. Dojmljiva je, primjerice, bila reakcija u 57. minuti kad je klizećim startom na desnoj strani na rubu svoga kaznenog prostora zaustavio kontranapad Davida Čoline. Prvo mu je ušao u blok, a potom dohvatio i odbijenu loptu oduzevši je bez prekršaja.

Nedugo nakon prvoga Dinamova gola „zaiskrilo“ je pred objema vratima. Prvo je Jairo s lijeve strane poslao dugu loptu udesno za Stanka Jurića koji je silovito gađao suprotni donji kut, ali je Dominik Livaković bio spreman. Odmah je potom Kastrati ubacio s desna, lopta je prohujala petercem, na drugoj ju je strani dočekao Arijan Ademi i lansirao u blok.

Splićani su najviše pokušavali preko Jurića i nadarenoga napadača Stipe Biuka. U smiraju prvoga dijela Jurić je gađao s ruba kaznenoga prostora, ali je lopta od bloka završila u korneru da bi nedugo potom prošao lijevom stranom, zavrnuo na peterac gdje ja natrčao Umut Nayir i u padu pucao iz prve, a sjajno postavljeni Livaković spriječio pogodak.

Mladi je Biuk svojim povremenim bljeskovima i bjegovima pokušavao stvarati probleme maksimirskoj obrani, a u 53. je minuti propustio obećavajuću priliku kad je dočekao povratnu loptu i poslao je visoko preko gola.

Joško Gvardiol u 80. je minuti poslao loptu udesno gdje ju je dočekao Iyayi Believe Atiemwen, u nastavku akcije Josip Mišić ubacio pred vrata, a Ademi glavom poslao preko gola.

U sučevoj nadoknadi vremena Livaković je vješto bekendirao silovit udarac Alexandera Kačaniklića s desetak metara s desne strane u bliži kut.

Plavi će u srijedu na maksimirskom travnjaku dočekati Goricu u dvoboju polufinala hrvatskoga Kupa dok će u subotu gostovati u prvenstvenom okršaju protiv Slavena Belupa u Koprivnici.

Tekst: gnkdinamo.hr