Datum objave:

GNK Dinamo završio povijesnu sezonu u Europi koja je donijela nekoliko rekordera

Primljeni pogodak kojeg je VAR, unatoč podignutoj zastavici u znak zaleđa, ipak naknadno “verificirao”, dva gola deficita na kraju prvoga poluvremena i nešto žustriji Dinamov ulazak u drugih 45 minuta kojim je ipak uspio smanjiti vodstvo… To je sukus zadnjega europskog nastupa maksimirskih nogometaša u aktualnoj sezoni. A, bila je to blistava, povijesna sezona, bila je to “plava avantura” za naklon i pljesak, a zaokružena je, dakle, ovoga četvrtka u Španjolskoj gdje je čvrsti, razigrani i nadahnuti Villarreal slavio s 2:1 potvrdivši time pobjedu s 1:0 iz prve zagrebačke utakmice i probio se u polufinale Europa lige.

Sezonu ćemo pamtiti po povijesnom Dinamovu plasmanu u četvrtfinale, ali i po trojici “laureata”:

a) Arijan Ademi sa 84 je nastupa na vrhu povijesne klupske ljestvice igrača s najviše odigranih utakmica u europskim natjecanjima;

b) Dominik Livaković sa 44 je nastupa na vrhu povijesne ljestvice vratara s najviše odigranih utakmica u europskim natjecanjima pri čemu je upravo ove večeri preskočio Dražena Ladića koji se zaustavio na 43;

c) Mislav Oršić najbolji je Dinamov strijelac u povijesti europskih klupskih natjecanja, a svoju je zalihu povećao i ove večeri pri čemu je broj pogodaka povisio na 18.

Samo je mali izostanak koncentracije u završnici prvoga dijela bio dovoljan da spretni i lukavi Španjolci okrenu utakmicu na svoj mlin. Gerard Moreno u 36. je minuti “podvalio” loptu iza leđa maksimirske obrane, ondje ju je dočekao Samuel Chukwueze, ubacio pred vrata, a Paco Alcacer bez poteškoća skrenuo u gol. Iako je pomoćni sudac označio zaleđe pri Morenovu dodavanju za Chukwuezea, naknadnim pregledom VAR-a pogodak je ipak priznat. Samo dvije minute prije odlaska na odmor iskusni je stoper Raul Albiol, nakon vješte kombinacije s Chukwuezeom na desnoj strani, ušao u kazneni prostor, proigrao Alcacera koji je gađao na bližoj vratnici. Loptu su odbili i Rasmus Lauritsen i Livaković, ali u gužvi pred petercem dohvatio ju je Moreno i u padu uspio poslati u mrežu.

Dinamova nada nakratko se rasplamsala u 74. minuti kad je Oršić smanjio vodstvo. Kapetan Ademi vukao je napad na lijevoj strani, proigrao Oršića, a u nastavku akcije Bruno Petković efektno u srcu kaznenoga prostora efektno i lucidno petom vratio loptu. Oršić ju je zgrabio i s lijeva  plasirao u suprotni donji kut.

Štoviše, Dinamo je žustrije krenuo od samoga starta drugoga dijela. Već je praktički na otvaranju, u 49. minuti, Lovro Majer presjekao loptu, istrčao s lijeve strane sam pred vratara Geronima Rullija, na lijevoj mu se strani otvarao Petković pred praznom mrežom… Ipak, Rulli je u zadnji trenutak uspio spustiti rampu i spriječiti naoko siguran pogodak. Ubrzo je potom dvaput pokušao Oršić, u 52. minuti sa 18 metara i u 64. nakon spretne akcije Petkovića i Joška Gvardiola. U oba je slučaja s lijeve strane poslao loptu malo pored suprotne vratnice.

Još je sredinom prvoga dijela Petković zavrnuo s desna na “drugu vratnicu” gdje je utrčao Oršić, ali nije uspio najbolje zahvatiti loptu.

Kombinatorna i razigrana “žuta podmornica” u nekoliko je navrata stvarala probleme u Dinamovu kaznenom prostoru. Dvaput se ispriječila vratnica, a dvaput je paradom loptu izbijao Livaković.

Sveprisutni i neugodni nigerijski desnokrilni napadač Chukwueze prvo je u 25. minuti dočekao “svijeću” na šest metara na lijevoj strani i punim volejem ljevicom uzdrmao bližu vratnicu. Isti je epilog bi u 71. minuti, i tada je lijevom nogom zatresao okvir gola, ali ovaj put sa “svoje” desne strane.

Nešto ranije, u 65. minuti, Alfonso Pedraza projurio je lijevom stranom, zavrnuo u sredinu, Moreno u punom naletu lansirao pod gredu, ali je Livaković uspio “iščupati” loptu. Maksimirski je vratar i u 81. minuti “mlaznim letom” izbio loptu koja se, nakon Chukwuezeova silovitog udarca, odbila od bloka pod gredu.

Tekst: gnkdinamo.hr