Datum objave:

Dinamo – Villarreal: Minimalni poraz oštećenog Dinama u prvoj utakmici

Unatoč vrlo dobroj, hrabroj, ali i opreznoj izvedbi Dinamovi nogometaši ipak će na uzvrat u Španjolsku krenuti iz rezultatskoga minusa, ali borba za polufinale Europa lige još je “živa”. U prvom četvrtfinalnom dvoboju Villarreal je na maksimirskom travnjaku pobijedio s 1:0 što znači da u uzvrat sljedećega četvrtka u Španjolsku obje momčadi ulaze s “aktivnim rezultatom”.

Trenutak odluke u maksimirskom dvoboju zbio se na samom izmaku prvoga poluvremena. Najopasniji gostujući igrač, napadač Gerard Moreno, u Dinamovu je kaznenom prostoru na lijevoj strani tražio poziciju za udarac pri čemu ga je u stopu pratio Kevin Theophile… No, kad je Moreno vješto iz okreta zavrnuo pred vrata, loptom je iz neposredne blizine pogodio Dinamova braniča u ruku. Njemački je sudac Daniel Siebert pokazao na jedanaesterac kojega je odmah potom u pogodak pretvorio upravo Moreno.

Žuti su u prvom dijelu utakmice najviše prijetili s njihove lijeve napadačke strane gdje se, u njihovu kombinatornom stilu, često u ofenzivu priključivao lijevi branič Alfonso Pedraza. Tako je već u 7., a potom i u 20. minuti pokušao snažnim udarcem, ali je Dominik Livaković uspio izbiti loptu u korner.

Dinamo je pritisnuo u 10. minuti i u kratkom razmaku čak triput bio nadomak pogotku. Prvo je Lovro Majer tukao s 20-ak metara, lopta se od bloka odbila u sami kut, ali je vratar Geronimo Rulli paradom uspio skrenuti u korner. Uslijedila su dva uzastopna udarca iz kuta pri čemu je prvo Iyayi Atiemwen pokušao glavom, a domaći izbili praktički s gol-crte da bi potom Theophile na “drugoj vratnici”, također glavom, poslao loptu pored gola.

Juan Foyth u 21. je minuti projurio desnom stranom da bi u nastavku akcije Moreno poslao loptu pored vrata. Ubrzo je potom, nakon duge akcije gostiju, Livaković bekendirao pokušaj Manua Triguerosa sa 18 metara.

Maksimirski su nogometaši u 26. minuti preuranjeno slavili pogodak sve dok pomoćni sudac nije poduignuo zastavicu označivši zaleđe. Bila je to atraktivna akcija u kojoj su Atiemwen i Mislav Oršić s dva uzasopna dvostruka proigravanja prošli suparničku obranu. Oršić je na kraju uspio smjestiti loptu u mrežu, ali pogodak ipak nije priznat.

Do kraja prvoga dijela Oršić je sa 18 metara lansirao loptu preko gola da bi ubrzo potom poslao u for Jošku Gvardiolu, koji je povratnom proigrao Luku Ivanušeca, ali on se, umjesto udarca prema golu, odlučio na dodavanje pri čemu je lopta otišla “u prazno”. Pokušao je i Atiemwen iz okreta s lijeva, ali gosti su u zadnji trenutak uspjeli izbiti. Livakovićeve je dlanove nakratko ponovno “zagrijao” sveprisutni Moreno.

Atiemwen je na otvaranju drugoga dijela spretno primio loptu na rubu kaznenoga prostora i tukao iz okreta, ali Rulli ju je uspio nekako ukrotiti. Ubrzo je potom Arijan Ademi povukao obećavajući napad, pokušao sa 18 metara, ali preko vrata. Rulli je odbio i novi silovit Gvardiolov udarac s lijeva.

Na startu drugoga dijela u sastavu gostiju osvanuo je iznimno neugodni napadač Paco Alcacer, u 65. je minuti u polukontri loptu poslao tik uza samu vratnicu. Odmah je nakon toga “zaiskrilo” na drugoj strani terena kad je Bruno Petković ostavio za Stefana Ristovskog koji je tukao u blok.

Livaković je na možda najtežem iskušenju bio u 70. minuti kad je Trigueros snažno pucao s 20 metara, lopta se od bloka odbila pod samu gredu, ali ju je maksimirski vratar paradom izbio u korner.

Putnika u polufinale doznat ćemo u četvrtak, 15. travnja, na popularnom El Madrigalu, a plavi će prethodno gostovati u Kranjčevićevoj u nedjeljnom prvenstvenom ogledu protiv Lokomotive.